سازمان هدفمند سازی یارانه ها

شما اینجا هستید: صفحه نخست سئوالات متداول

پرسش و پاسخ

سازمان هدفمند سازی یارانه­ ها در­ راستای اطلاع رسانی عمومی، جلوگیری از انجام سفرهای غیر ضروری بین شهری و استانی،کاهش اتلاف وقت و هزینه مراجعین و همچنین صیانت از سلامتی شهروندان گرامی در شرایط شیوع بیماری کرونا و در نهایت به منظور تکریم ارباب رجوع؛ کلیه مباحث متداول یارانه نقدی، یارانه غیر نقدی، حمایت معیشتی خانوار(یارانه افزایش قیمت بنزین)، حمایت از اقشار آسیب پذیر(یارانه خانوارهای متاثر از بیماری کرونا)، وام یک میلیون تومانی (تسهیلات اعطائی مربوط به خانوارهای متأثر از بیماری کرونا) را گردآوری و جهت بهره مندی عموم هموطنان ارجمند به ترتیب ذیل اعلام می دارد:

 

حذف و قطع یارانه نقدی خانوار از اسفند1393

ثبت اعتراض نسبت به حذف یارانه نقدی، فقط در سامانه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به آدرس www.yaraneh10.irو پیگیری نتیجه اعتراض نیز منحصراً از طریق همان وزارتخانه و یا ادارات کل تابعه آن در استان‌ها امکان پذیر و قابل پیگیری می‌باشد.

ثبت نام جدید دریافت یارانه نقدی

در حال حاضر ثبت نامِ جدیدِ افرادی که تاکنون یارانه نقدی دریافت نکرده ­اند و یا به دلیل انصراف از دریافت یارانه نقدی و یا عدم مراجعه در زمان قانونی تعیین شده جهت ثبت نام، موفق به ثبت اطلاعات خود در فروردین ماه سال 1393 نشده­ اند، امکان پذیر نمی‌باشد. ضمناً هرگونه تصمیم انجام ثبت نام، از طریق رسانه­ های رسمی کشور اطلاع رسانی عمومی خواهد گردید.

    تغییرات سرپرست خانوار و جداسازی

     الف- ازدواج؛

در صورتی که درحال حاضر زوجین، در زیرمجموعه والدین خود یارانه نقدی دریافت می­کنند، به همراه اصل مدارک شناسائی معتبر و اصل عقدنامه رسمی به یکی از مراکز پلیس10+ شهرستان محل سکونت و سپس جهت اعلام شماره حساب به شعبه بانک مربوطه مراجعه نمایند.

    ب- طلاق؛

 در صورتی که درحال حاضر فرد متقاضی، در زیرمجموعه همسر سابق خود یارانه نقدی دریافت می‌کند، به همراه اصل مدارک شناسائی معتبر و اصل طلاق‌نامه رسمی به یکی از مراکز پلیس10+ شهرستان محل سکونت و سپس جهت اعلام شماره حساب به شعبه بانک مربوطه مراجعه نماید.

 پ- فوت سرپرست خانوار؛

 در صورتی که درحال حاضر فرد جایگزین، در زیر مجموعه متوفی یارانه نقدی دریافت می‌نماید، به همراه اصل مدارک شناسائی معتبر و اصل گواهی رسمی فوت به یکی از مراکز پلیس10+ شهرستان محل سکونت و سپس جهت اعلام شماره حساب به شعبه بانک مربوطه مراجعه کند.

ت- بد سرپرستی؛

در صورتی که درحال حاضر متقاضیِ جداسازی یارانه نقدی، در زیرمجموعه فرد بد سرپرست قرار دارد، به همراه اصل مدارک شناسائی معتبر و اصل مدارک مربوط به بدسرپرستی و به منظور تغییر سرپرست خانوار به فرمانداری شهرستان محل سکونت و سپس به مرکز پلیس10+ و در نهایت جهت اعلام شماره حساب به شعبه بانک مربوطه مراجعه نماید.

ث- حضانت، کفالت، قیمومیت؛

در صورتی که در حال حاضر فرزند مورد نظر و شخص عهده دار حضانت، کفالت و قیمومیت یارانه نقدی دریافت می­کند، به همراه اصل مدارک شناسائی معتبر و اصل حکم دادگاه در خصوص موضوع مطروحه به فرمانداری شهرستان محل سکونت خود مراجعه نماید.

     یارانه نقدی متولدین جدید

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی متولی و مسئول انجام بررسی­های قانونی و تایید نوزادان متولد شده در هر ماه می‌باشد. لازم به توضیح است، از تیر ماه سال 1397 تاکنون، یارانه نقدی کلیه نوزادانی که مورد تایید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی واقع شده اند، در سامانه رفاهی برقرار گردیده است. ضمناً یارانه نقدی تمامی متولدینی که تاریخ تولد آنان قبل از تیر ماه سال 1397 می‌باشد، با استعلام و تأیید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛ به حساب سرپرست خانوار واریز گردیده است.

یارانه نقدی نیروهای مسلح

هرگونه تغییر اطلاعات یارانه نقدی خانوارهای نیروهای مسلح، فقط از طریق مراجعه متقاضیان به یگان خدمتی مربوطه انجام پذیر می­باشد.

افزایش مستمری مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کل کشور 

الف- افزایش مستمری مددجویان مشمول؛  تعیین خانواده و همچنین مبلغ و شعبه بانک و تعیین تعداد نفرات مددجو و شخص دریافت کنندۀ مستمری بر عهدۀ کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور می‌باشد. اضافه می‌نماید، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی وظیفه بررسی و اعلام موارد تایید شده را بر عهده دارد.

ب- مددجویان مشمول سبد کالا؛ تعیین خانواده و همچنین تعیین تعداد مددجوی مشمول سبد کالا بر عهده کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور می باشد. اضافه می‌نماید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی وظیفه بررسی و اعلام موارد تایید شده را بر عهده دارد.

تغییرات شماره حساب بانکی یارانه نقدی

سرپرستان خانوار درصورت نیاز به تغییر شماره حساب بانکی و یا بانک عامل دریافت یارانه نقدی (به شرط عدم دریافت وام یک میلیون تومانی مربوط به خانوارهای متاثر از بیماری کرونا)  می‌توانند از یکم تا پنجم هر ماه به بانک‌های عامل قدیم و جدید خود مراجعه نمایند.

 وام حمایتی بر پایه یارانه نقدی خانوار (مربوطه به سرپرستان خانوار متأثر از بیماری کرونا):

رسیدگی به درخواست  وام یک میلیون تومانی به سرپرستان خانوار متأثر از بیماری کرونا، صرفاً از طریق وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و ادارات کل تابعه آن وزارتخانه در استان­ها امکان پذیر و قابل پیگیری می‌باشد. اضافه می نماید تا پایان بازپرداخت اقساط وام یک میلیون تومانی، تغییر شماره حساب بانکی، تغییر بانک عامل و یا تغییر سرپرست خانوارهای دریافت کننده وام مزبور قابل انجام نمی­ باشد.

     یارانه حمایت معیشتی خانوار ( افزایش قیمت بنزین)

رسیدگی به درخواست یارانه حمایت معیشتی خانوار، منحصراً از طریق وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و یا ادارات کل تابعه آن وزارتخانه در استان‌ها امکان پذیر و قابل پیگیری می‌باشد.

شما اینجا هستید: خانه سئوالات متداول